Искате ли да започнете бизнес и същевременно да опазвате околната среда? Тези зелени бизнес идеи Ви помагат да направите точно това.
Днес потребителите се интересуват точно толкова от корпоративната социална отговорност (КСО), колкото и от продуктите и услугите на компанията. Това е особено добра новина за екологично ориентираните предприемачи.
Предлагаме Ви 23 екологични бизнес идеи едновременно за печелене на пари и спасяване на планетата, които могат да ви отличат от по-големите компании, прилагащи тактики за greenwashing („зелено измиване“ – целенасочено използване на определени характеристики, които служат да заблудят обществеността, че целите, продуктите и политиките на дадена компания са екологични, когато те всъщност не са).
Какво е зелен бизнес?
Зеленият бизнес е този, който използва устойчиви материали за производството на своите продукти. Предприятията в зелената индустрия се стремят да използват възможно най-малко вода, енергия и суровини, като същевременно намаляват въглеродните емисии, или намират начини да използват тези материали по възобновяеми и природосъобразни начини. Този бизнес подход минимизира въздействието на компанията върху природните ресурси и приноса към изменението на климата. В някои случаи, ако се генерират отпадъци, те се използват повторно като енергия или суровина.
Какво е зелен бизнес модел?
С традиционния бизнес модел компанията очертава бюджети за суровини, процеси на проектиране и методи за доставка на услуги или разпространение на продукти. Екологичният бизнес модел осигурява достатъчно приходи, но същевременно дава приоритет на минимизирането на въздействието на компанията върху околната среда, вместо да максимизира нейната печалба. Може да включва ограничено използване на изкопаеми горива, като същевременно се набляга на енергията, доставяна от слънчеви панели, както и други подходи за драстично намаляване на потреблението на енергия.
Как да започна зелен бизнес?
Тъй като потребителите започнаха да се интересуват от КСО, се появиха по-голям брой зелени предприятия, но проблемите, които изменението на климата поставя, изискват много решения. Затова, за да започнете зелен бизнес, първо идентифицирайте екологична услуга, която никой на вашия пазар в момента не предлага. След това помислете за хора със сходно екологично мислене, които познавате и можете да поканите да се присъединят към Вашия екип. Когато стартирате зеления си бизнес, е важно да съобразите начина си на живот така, че да отразява ценностите и услугите на Вашия бизнес.
Кои компании са екологични?
Екологичните компании могат да бъдат марки облекло за дейности на открито, фирми, които произвеждат пластмасови бутилки за многократна употреба, екологично чисти компании, фирми, които инсталират слънчеви панели, местен бизнес за рециклиране и много други потенциални начинания. Ако искате да започнете свой собствен екологичен зелен бизнес, но нямате конкретна идея, можете да обмислите някоя от 23-те идеи по-долу.
1. Бизнес за пълнене на мастило
Започването на бизнес за пълнене на мастило може да бъде не само изключително печелившо решение, но и екологично съобразено. Може да се запитате дали презареждането на касети с мастило наистина помага на околната среда, като се има предвид количеството хартия, което се изразходва всяка година. Но чрез повторно използване на стари касети с мастило има по-малко неразградими отпадъци, натрупващи се в сметищата. Хартията все още е необходима в света на бизнеса, но празните контейнери за мастило не са.
2. Екологични публикации
Ако обичате да пишете, започнете свое собствено екологично насочено издание. Вашите действия могат да предизвикат промяна. Като развенчавате популярни митове и споделяте истината за света, в който живеем, можете да помогнете на потребителите да преосмислят как действията им влияят на планетата.
3. Зелени финанси
Зеленото финансиране се фокусира върху подкрепата на местни проекти на ниво общност с акцент върху устойчивото, екологично селско стопанство. Зелените финанси обикновено се занимават също с предоставяне на образователни възможности, финансиране на артистични начинания и проекти, които подкрепят местната екология.
Зелените финанси са заети със социалната доходност. Въпреки че паричната печалба остава важна, целта на зеленото финансиране е да подкрепя полезни проекти, които осигуряват стойност за местната общност и екологията.
4. Екологична търговия на дребно
Програмите за награди на потребителите са популярни сред търговците на дребно и сайтът за електронна търговия EcoPlum не прави изключение. С всяка покупка клиентите печелят EcoChipz, които могат да бъдат заменени или за награди, или за дарение за различни екологични каузи. Всеки продаден продукт също носи екологичен сертификат от трета страна или еквивалентен екоетикет.
Освен че продава продукти с устойчив произход, EcoPlum произвежда образователно съдържание, включително месечни публикации от експерти от индустрията, местни зелени бизнес обяви, информация за рециклиране, екологични съвети и препоръки за книги и видео. Ако обмисляте да отворите магазин за търговия на дребно, помислете за партньорство с компания, която има ценности като Вашите и на Вашите клиенти.
5. Устойчиви строителни материали
Може да не смятате строителството за устойчиво, но някои компании вече предоставят рециклирани материали за използване в проекти като ремонт на инфраструктура.
Axion например със своите екологични продукти, се надява да промени начина, по който компаниите мислят за възстановяването на инфраструктурата на Америка. Железопътните връзки и стълбове на компанията са направени от рециклирана пластмаса, а не от материали като стомана и бетон. В момента Axion работи с основни партньори като Long Island Rail Road, за да подобри инфраструктурата в Съединените щати по безопасен и устойчив начин.
6. Органичен кетъринг
Чудесен начин за екологичните кулинари да споделят страстта си към храната и околната среда е да създадат компания за органичен кетъринг. Като организирате местни и бизнес събития с храни с органичен и местен произход, това ще привлече както любителите на природата, така и ценителите на здравословното хранене.
Не забравяйте обаче да сведете до минимум въздействието върху околната среда, като избягвате възможно най-много пластмасови и хартиени стоки и компостирате хранителните отпадъци.
7. Екологичен салон за красота
Ако това е Вашата страст, започнете зелен бизнес за красота. Органичните и веган продукти за коса и красота се появяват навсякъде. Начин да накарате тази тенденция да работи за Вас е да отворите екологичен салон за красота. Можете да отворите фризьорски салон, който използва изцяло натурални шампоани и балсами, или салон за маникюр и педикюр, който използва екологично чисти и веган лакове и спа процедури.
8. Екологично озеленяване
Професионалното озеленяване може да направи Вашата морава и градина да изглеждат добре, но цялата тази поддръжка не е непременно добра за околната среда. С малко екологични съвети и експертни познания можете да помогнете на собствениците на жилища да направят пространствата около домовете си буквално и образно по-зелени. SheKnows препоръчва синтетична трева, устойчиви на суша растения и стратегически разположени дървета за морава, която пести вода, енергия и пари.
9. Устойчиво планиране на събития
Независимо дали са големи или малки, срещите и събитията могат да генерират големи количества отпадъци и да консумират ценни ресурси. Организаторите на зелени събития използват своя опит и умения за планиране на събития, за да намерят екологично чисти места, материали и варианти за настаняване.
Устойчивото управление на събития е от полза не само за планетата. Има финансови предимства, освен това създава положителен имидж за организаторите на събития, доставчиците и заинтересованите страни, като същевременно повишава осведомеността и вдъхновява промяна в общността.
10. Ремонт и обновяване на велосипеди
Карането на велосипед на къси разстояния вместо шофиране е по-добро за околната среда и Вашето здраве. Като повечето видове транспорт, велосипедите понякога се нуждаят от настройка.
Вие може да сте експертът, при когото велосипедистите идват, когато техните велосипеди се нуждаят от ремонт или поддръжка. Ако имате допълнително пространство, можете да закупите евтини велосипеди на старо, да ги поправяте и да ги продавате с печалба.
11. Ръчно изработени изцяло натурални/органични продукти
Сапуни, козметика и почистващи продукти са само малка част от домакинските продукти, които могат да бъдат направени с помощта на обикновени органични материали.
Разбира се, всеки може да намери рецепта за захарен ексфолиант или почистващ разтвор на основата на оцет и да го направи сам, но ако ги опаковате и продавате в комплекти, вашите клиенти удобно разполагат с тези изцяло натурални продукти под ръка. Местните пазари, базари и събития са добро място за продажба, а също така можете да стартирате и онлайн магазин.
12. Екоконсултиране
Експерт ли сте по зелен начин на живот? Стартирайте екоконсултантска услуга. Консултантите оценяват домовете и офисите и предлагат решения на клиентите си, за да ги направят по-екологични.
Бихте могли да посъветвате Вашите клиенти как да сменят домашните си уреди с по-енергийно ефективни машини или да приложат програма за рециклиране. За да повишите допълнително доверието си, станете сертифициран екоконсултант.
13. Производител/продавач на фермерски пазар
Благодарение на органичното движение, производителите/продавачите имат златна възможност да печелят пари, като продават не-ГМО продукти без пестициди на местния си фермерски пазар.
Продажбата на естествено отгледани плодове и зеленчуци Ви дава ясно предимство пред конкурентните производители, които използват конвенционални методи на отглеждане, включително пестициди. Може да се наложи първо да си извадите сертификат, за да докажете органичния произход на продуктите си.
14. Зелени домакински услуги
За работещите родители почистването на къщата може да бъде в долната част на списъка със задачи. Рекламирайте себе си като зелено решение за техните домакински неволи, като предлагате услуги, които варират от леко почистване на прах до тежки задачи като почистване на кухнята и банята, като използвате изцяло натурални и екологични почистващи продукти.
Таксувайте почасова ставка или създайте свои собствени пакети услуги срещу фиксирана такса. Не забравяйте, че Вашите клиенти ви дават достъп до домовете си. Изградете надеждна репутация първо с хора, които познавате, преди да се рекламирате на непознати.
15. „Преработени“ мебели
Не изхвърляйте старите си, счупени мебели. С основни шаблони и достъп до електрически инструменти можете да разглобявате и сглобявате отново столове, маси и скринове в нови части, които можете да рисувате и продавате. Рафтовете и модулите за съхранение са лесни за изработване от дървени отпадъци и в зависимост от артикула може дори да успеете напълно да възстановите уникална и ценна мебел.
Като алтернатива можете да претапицирате стари столове и дивани, като им дадете нов живот. Купуването втора употреба не само спестява пари, но и помага на околната среда.
16. Зелени франчайзи
Искате да управлявате бизнес със солидна марка и клиентска база, която вече е налице? Инвестирането във франчайз може да е отговорът. Въпреки че франчайзингът може да Ви напомня за заведения за бързо хранене и хотелски вериги, има много екологични франчайз бизнеси.
17. Магазин за втора употреба
Новите неща обикновено са скъпи и много скоро тези разходи се увеличават. Например, нова книга може да струва между 10 и 30 лв, докато употребявана книга може да е наполовина по-евтина или дори да струва само няколко лева.
Отварянето на магазин за стоки втора употреба не само спестява пари на Вашите клиенти, но е по-добро и за околната среда. Вместо да изхвърлят идеално добър артикул на боклука, насърчавайте потребителите да Ви дарят техните използвани, но вече ненужни предмети, така че друг човек да ги използва. Можете да продавате употребявани дрехи, палта, книги, кухненски уреди и мебели.
18. Зелено консултиране
Независимо дали става дума за съкращаване на разходите за енергия, или за намаляване на въглеродния им отпечатък, натискът върху бизнеса да възприеме зелени практики е висок и той тепърва ще расте.
Консултантът по устойчивост на бизнеса Барбара Енгълхарт каза, че има много предимства за компаниите, които стават устойчиви и екологични, включително намалени разходи, рискове и задължения и повишено задържане на служителите и по-добра производителност.
„Всичко това е доста ново в света на бизнеса и компаниите се нуждаят от помощ“, каза Енгълхарт пред Business News Daily. „Преди 5 или 10 години не се преподаваше устойчивост в бизнес училищата.“
19. Монтаж на соларни панели
Много зеленомислещи собственици на жилища са инсталирали слънчеви панели в домовете си и много други биха искали. Ако знаете как да направите това, можете да предложете тази услуга във Вашия район.
20. Екологично почистване
Обичайните почистващи продукти съдържат химикали, които допринасят за замърсяването и вредят на хората и домашните любимци, които влизат в контакт с тях. Стартирането на екологичен бизнес за почистване се справя с този проблем. Вашият екологичен бизнес за почистване може да използва изключително нетоксични продукти или да използва марки, които минимизират използването на продукти за еднократна употреба.
21. Пластмасови бутилки за многократна употреба
Пластмасите за еднократна употреба безспорно са водеща причина за безпокойство сред еколозите. Предложете на хората начин да пият вода в движение, без да допринасят за замърсяването с пластмаса, като стартирате зелен бизнес, който проектира, произвежда и продава бутилки за многократна употреба. Проучете използването на алтернативни материали като метал или стъкло, бутилки, направени от рециклирана пластмаса или възобновяеми материали като царевично нишесте или дървени стърготини.
22. Уроци по въздействие върху околната среда и въглеродни емисии
Много хора не са наясно колко точно въглеродни емисии произвеждат техните ежедневни дейности и въздействието, което тези дейности имат върху околната среда. Предлагайте курсове, за да образовате обществеността за това как шофирането, използването на климатик през лятото, оставянето на ненужно включени светлини, летенето и други дейности допринасят за въглеродните емисии. Можете също така да научите хората как да намалят въздействието върху околната среда от тези дейности.
23. Местен екологичен бизнес за рециклиране
Вероятно отделът за благоустройство на Вашия град наблюдава обществена програма за рециклиране, но много експерти казват, че това, което поставите в кошчето си за рециклиране, не винаги се рециклира. Някои общини не приемат всички видове рециклируеми контейнери, докато други може да не сортират старателно събраното рециклиране. Отворете екологичен местен бизнес за рециклиране, за да гарантирате на Вашата общност, че техните отпадъци се рециклират.